YARDIM

AFAD-TDVMS NEDİR ?
AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezi Sistemi (TDVMS), ülkemiz ve yakın çevresinde yapılan deprem gözlem çalışmalarından elde edilen verilerden tüm kullanıcıların faydalanması için, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından oluşturulmuş bir yapıdır. AFAD-TDVMS'ye üye olan tüm kurum ve kuruluşlar tarafından toplanan verilerin kolayca paylaşılması hedeflenmiştir.
DALGA FORMU VERİSİ NEDİR ?
Dalga formu verisi, deprem olduktan sonra deprem gözlem istasyonları tarafından kayıt edilen verilerdir.
OLAY BAZLI VERİ NEDİR?
Olay bazlı veri, ülkemizde ve yakın çevresine meydana gelen depremlere ait verilerdir. Seçilen bir deprem için veri talep edildiğinde o depreme ait parametreleri belirlemek için kullanılan deprem gözlem istasyon verileri hazırlanır.
VERİLERİ NASIL İNDİREBİLİRİM ?
Veri talebi için, gerekli bilgileri doldurup GÖNDER tuşuna bastıktan sonra verileriniz hazırlanmaya başlar. Veriler hazırlandıktan sonra e-posta adresinize gönderilen posta içerisinde yer alan ftp bağlantı adresinden verilere ulaşabilirsiniz.
WEB SAYFASI ÜZERİNDEN NE KADARLIK VERİ ALABİLİRİM ?
AFAD-TDVMS web arayüzünden tek seferde; - 1(bir) istasyona ait en fazla 10 (On) günlük veri, - Birden fazla istasyona ait en fazla 1(bir) günlük veri, - Olay bazlı veriler için en fazla bir depreme ait veri talebinde bulunabilirsiniz.
TALEP EDİLEN VERİLER NE ZAMAN HAZIR HALE GELİR ?
Talep edilen veri büyüklüğüne ve aynı anda talep eden kullanıcı sayısına bağlı olarak verilerin hazırlanması için geçen süre değişken olup, hazırlanan verilerin hangi aşamada olduğu İstek Takibi sayfasından e-posta adresi girilerek öğrenilebilir.